مقدمه

وجود انواع منابع کتابخانه ای، اعم از چاپی و غیر چاپی نظیر مواد دیداری- شنیداری از مهمترین عواملی هستند که می توانند در افزایش سطح کمی و کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاههای علوم پزشکی و سایر مؤسسات آموزش عالی کشور، تأثیر بسزایی داشته باشند.

امروزه آموزش از طریق امکانات سمعی و بصری ( دیداری و شنیداری ) در مراکز آموزش دانشگاهی یکی از مؤثرترین و کارآمدترین ابزارهای ارتباطات و انتقال علم و دانش محسوب می گردد. بدلیل کمک مؤثری که کاربرد رسانه های سمعی و بصری در امر آموزش پزشکی و ارائه خدمات به دانشجویان و اساتید دارد، کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی ایران با هدف گردآوری منابع معتبر علمی در زمینه های علوم پزشکی، فراهم آوردن خدمات متناسب با نیاز جامعه پزشکی و ارائه خدمات اطلاع رسانی سریع از طریق ارتباط با بانکهای اطلاعات پزشکی در سطح کشور، مواد آموزشی سمعی و بصری را نیز جمع آوری و سازماندهی می کند و در ارائه خدمات و تسهیلات لازم جهت نمایش و استفادۀ آنها به منظور رفع نیازهای اطلاعاتی متخصصان و دانشجویان رشته های مختلف پزشکی و حل مشکلات آموزشی و پژوهشی آنان می کوشد.

این بخش که از آغاز تأسیس کتابخانه شروع به فعالیت نموده ، دارای مجموعه نسبتاً غنی از مواد کمک آموزشی نظیر اسلاید، فیلمهای ۸ ، ۱۶ و ۳۵ میلیمتری، نوارهای ویدئویی ، نوارهای صوتی، سی دی های مولتی مدیا و سی دی کتابهای مرجع و نیز تجهیزات لازم برای بهره گیری از این مجموعه از جمله تلویزیون، دستگاههای ویدئویی مجهز به انواع سیستم های استاندارد، پروژکتورهای اسلاید، اورهد، اوپک، دوربین های فیلمبرداری و غیره بوده است. این بخش در حال حاضر در طبقه سوم کتابخانه مرکزی آماده ارائه خدمت به مراجعین محترم  میباشد.

اهداف و رسالت ها:
 • تهیه و تنظیم آرشیو فیلم و اسلایدهای آموزشی و فهرست کردن موجودی واحد،  بنحوی که دسترسی فوری به هر یک از فیلم ها و اسلایدها همواره میسر باشد
 • تهیه و تنظیم آرشیو و backup اسلایدها و تصاویر الکترونیکی و فهرست کردن آن جهت دسترسی فوری و آسان
 • حفظ و حراست و نگهداری از اموال واحد سمعی و بصری اعم از دستگاهها،  کامپیوترها و آرشیو از جمله تحویل کتبی و پیگیری بازگشت فیلمهای امانت داده شده
فعالیت ها و خدمات:
 • تهیه لیست ای بوک ها و مالتی مدیا ها برای مراجعین و انتخاب آن بر اساس نیاز مراجعین
 • امانت ای بوک و مالتی مدیای انتخاب شده به مدت ۴۸ ساعت به مراجعه کننده با ارائه کارت دانشجویی.
قوانین،دستورالعمل و راهنما:
 • برای استفاده از منابع این بخش تکمیل فرم آرشیو شامل : نام، نام خانوادگی، عنوان و شماره رده بندی و ارائه فرم و کارت شناسایی به مسئول مربوطه ضروری می باشد.
 • سی دی های کتاب و فیلم های آموزشی با دریافت کارت شناسایی معتبر تا۴۸ ساعت در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می گیرد.
 • امانت به مدت ۴۸ ساعت با تماس تلفنی یا مراجعه حضوری قابل تمدید است.
 • در صورت عدم هماهنگی جهت تمدید مهلت امانت ،فرد مراجعه کننده بمدت یک ماه از امانت گرفتن ای بوک و مالتی مدیا محروم می‌گردد.
 • در صورت تمایل مراجعه کننده می تواند در بخش سمعی بصری از مالتی مدیاها استفاده نماید.
 • در صورت استفاده از ای بوک ها و مالتی مدیاها در بخش رعایت سکوت و داشتن هدفون جهت استفاده ضروری می باشد.