منوی اصلی
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 672
بازديدکنندگان امروز: 142
کل بازديدکنندگان: 53939
بازديدکنندگان آنلاين: 1
زمان بارگزاري صفحه: 0.7969 ثانيه
تالار کتاب و نشریات

کتاب‌های موجود در این بخش به دو زبان فارسی و انگلیسی است. سیستم رده بندی موضوعی کتب پزشکی و گروه‌های وابسته بر اساس NLM ( National Library Medicine) می‌باشد و سایر منابع براساس سیستم رده بندی کتابخانه کنگره امریکا LC (  Library of Congress Classification) می‌باشد

پوشش زمانی کتاب‌های موجود در این بخش غالبا آخرین ویرایش‌های ده ساله اخیر عناوین را شامل می‌گردد و نسخ کتب لاتین  مربوط به سال‌های قبل در مخزن کتابخانه واقع در طبقه منفی یک نگهداری می‌شود که در صورت نیاز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در مخازن نشریات واقع در طبقه همکف پردیس دانشگاهی قرار گرفته و در صورت درخواست کاربران در اختیار آنها قرار می‌گیرد. همچنین تعدادی از مهمترین نشریات لاتین و فارسی، جهت نمایش به مراجعین قرار گرفته است.

تالار کتاب و نشریات که در طبقه همکف کتابخانه قرار گرفته است، از طریق فراهم آوردن مجموعه غنی از کتب، نشریات انگلیسی و فارسی و پایان نامه‌ها خدمات خود را به کاربران ارائه می‌نماید. خدمات این بخش سهم عمده‌ای از فعالیت‌های مستمر کتابخانه را که در ارتباط مستقیم با کاربران می‌باشد، به خود اختصاص داده است. دسترسی به منابع موجود در تالار کتاب به صورت سیستم قفسه باز می‌باشد. این بخش در حال حاضر شامل تالار کتب پزشکی و فرهنگی، نشریات فارسی و لاتین، تالار منابع دیجیتالی، میز امانت و مخازن می‌باشد.

کتابخانه فرهنگی:

کتابخانه مرکزی مجموعه ای ارزشمند در زمینه های ادبیات، تاریخ، فلسفه، مذهبی، روانشناسی و خودیار، جامعه شناسی، هنر و….. را برای پرکردن اوقات فراغت کاربران رشته های علوم پزشکی ، پرورش نیروی فکری، زنده کردن قوه ابتکار و استنباط ، ترویج و تقویت عادت مطالعه و تلطیف روحی کاربران، در کتابخانه فرهنگی فراهم نموده است و آماده ارائه خدمات به کاربران دانشگاه علوم پزشکی ایران به شرح ذیل می باشد:

معرفی و امانت کتابهای مفید جهت ایجاد علاقه و انگیزه هر چه بیشتر مطالعه

نیازسنجی بر اساس علایق کاربران جهت ارتقاء مجموعه

امکان مطالعه در فضایی آرام

اهداف و رسالت‌ها:

از مهمترین اهداف بخش تالار کتاب و نشریات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتقا کمی و کیفی منابع کتابخانه‌ای و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه.
 • شناسایی نیاز اطلاعاتی کاربران و ارائه خدمات استفاده از منابع.
 • گردآوری کلیه منابع علمی معتبر در زمینه‌های علوم پزشکی و ارائه خدمات اطلاع رسانی سریع و به هنگام از طریق پورتال و نرم افزار کتابخانه‌ای.
 • ارائه خدمات مرجع و امانت منابع کارآمد با استفاده از جدیدترین فناوری‌های مرتبط
 • آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی با هدف بهینه سازی کیفیت ارائه خدمات کتابخانه‌ای.
جامعه استفاده کننده از بخش:
 • اعضاء هیئت علمی، دانشجویان، محققین، پژوهشگران وکارکنان دانشگاه علوم پزشکی قم
 فعالیت‌ها و خدمات:

مهمترین فعالیت‌های بخش های مختلف کتابخانه عبارتند از:

 1. راهنمایی کاربران در جستجوی منابع و ماخذ مورد نیاز
 2. مشاوره و راهنمایی به مراجعان در انتخاب منبع مناسب
 3. شناسایی منابع مورد نیاز(کتب و نشریات) کاربران جهت خرید
 4. فایل و چک نمودن کتب موجود در قفسه‌ها و همچنین کتب برگشتی
 5. وجین منابع درمواقع لزوم
 6. بررسی و ارزیابی منابع جهت تکمیل و روزآمدسازی مجموعه کتابخانه
 7. قفسه خوانی و برطرف نمودن اشکالات موجود در کتاب‌ها و مشخص نمودن کتاب‌های مفقودی
 8. راهنمایی کلیه کاربران جهت عضویت و استفاده از امکانات پورتال کتابخانه
 9. جستجو و بازیابی اطلاعات در موجودی کتابخانه از طریق نرم افزار کتابخانه
 10. جستجو و بازیابی کتب و نشریات موجود در مخازن طبقه منفی یک، و تهیه فتوکپی از مقالات درخواستی کاربران
 11. راهنمایی مراجعین جهت استفاده از سیستم‌های امانت و بازگشت خودکار مستقر در بخش
 12. آموزش کارورزان کتابخانه مرکزی
 13. تسویه حساب با فارغ التحصیلان
قوانین،دستورالعمل و راهنما:
 • لطفا با کیف وارد نشوید ، وسایل شخصی خود را در قفسه های مخصوص ، پشت درب ورودی اصلی بخش، قرار دهید.
 •  خوردن و آشامیدن روی میزها و کنار سیستم‌ها ممنوع می‌باشد.
 • رعایت شئونات اخلاقی الزامی می باشد.
 تجهیزات:

تجهیزات رایانه ای شامل : میزهای امانت 1 دستگاه ، رایانه 5 دستگاه ، پرینتر 1 دستگاه ، قفسه های چوبی دو طرفه شامل  15عدد بخش کتب لاتین ، 35 عدد بخش کتب فارسی پزشکی ، 3 عدد تالار کتب فرهنگی، ، قفسه های چوبی نشریات  1۰ عدد،، میز مطالعه  15 عدد ، میز کامپیوتر شامل ۳  عدد دیواری و ۲ عدد معمولی ،  ، میز امانت سه تیکه ۱ عدد، صندلی 70 عدد.

 

انجام امور این بخش به عهده آقای قلیچی می باشد؛ تلفن تماس: 33209071 داخلی 1195

 

 

 

امانت دهي

 

کاربران کتابخانه پس از جستجو  و انتخاب کتب مورد نیاز خود می‌توانند جهت امانت آن را به بخش امانت ارایه نمایند. 

 

 

تمديد کتاب

امانت گيرندگان با توجه به تاريخ بازگشت، مؤظفند کتاب را در موعد مقرر، عودت يا تمديد نمايند و در صورت نياز به تمديد مجدد، کتابدار بخش امانت پس از کنترل کتاب از جهت رزرو نبودن کتاب مورد نظر، مدت امانت را مطابق آئين ‌نامه تمديد يا رزرو مي‌نمايد و در صورت رزرو بودن، کتابدار به متقاضي رزرو، برگشت کتاب را اعلام مي‌نمايد و امانت‌گيرنده موظف است در تاريخ اعلام شده كتاب را تحويل دهد در غير اين صورمطابق با آئين‌نامه كتابخانه مشمول جريمه خواهد شد.


 

رزرو کتاب

در صورتي که تمامي نسخ يک کتاب امانت داده شده و مراجعه کننده ديگري مايل به استفاده از همين کتاب ‌باشد، کتابدار بخش امانت مي‌تواند کتاب مورد نظر را براي فرد مذکور رزرو نمايد در صورت عدم مراجعه فرد رزروكننده مطابق با آئين‌نامه كتابخانه، كتاب رزرو شده به مخزن برگشت داده خواهد شد.


 

مطالعه در محل

در صورتي که كاربران مايل باشند کتاب را در سالن مطالعه کتابخانه مطالعه نمايند، کتاب به مدت 24 ساعت جهت مطالعه در كتابخانه امانت داده می شود و فرد نمی تواند کتاب را از کتابخانه خارج نمايد.

 

 

تسويه حساب با کتابخانه

کليه کاربران در پايان دوره تحصيلي خود ملزم به تسويه حساب با کتابخانه مي باشند. بدين منظور کاربر، برگه تسويه حساب را به بخش امانت تحويل داده و عضويت او باطل شده و برگه تسويه حساب با پرداخت جريمه (در صورت داشتن جريمه) توسط مسئول بخش امضاء و مهر مي‌شود. اگر کاربر، کتاب امانتي خود را عودت نداده و يا مفقود نموده، مؤظف است آن کتاب را خريداري و جايگزين نمايد و در صورت ناياب بودن کتاب، بنا بر نظر مسئول بخش امانت بايد يکي از کتب مورد نياز و پرکاربرد دانشجويان را خريداري کرده و به جاي کتاب مفقودي به کتابخانه تحويل دهد. فقط در اين صورت مي‌تواند با پرداخت جريمه با کتابخانه تسويه حساب نمايد.